دانلود مقاله بلوغ

مطالب دیگر:
📃پاورپوینت درس دوم مطالعات اجتماعی هفتم بحث من مسئول هستم📃پاورپوینت درس سوم مطالعات اجتماعی هفتم چرا به مقررات و قوانین نیاز داریم📃پاورپوینت درس ششم مطالعات اجتماعی هفتم بیمه و مقابله با حوادث📃پاورپوینت درس نهم مطالعات اجتماعی هفتم من کجا زندگی می کنم؟📃پاورپوینت درس هشتم مطالعات اجتماعی هفتم مبحث مصرف📃پاور پوینت در ورد گازها و بخارات📃پاورپوینت آزمایشگاه رفرانس بهداشت حرفه ای بخش عوامل شیمیایی📃پاورپوینت آشنایی با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی📃پاورپوینت استفاده از مولتی آنزیم ناتوزیم پلاس در تغذیه گاوهای شیری و پرواری📃پاورپوینت اوقات فراغت📃پاورپوینت بررسی و ارزیابی جايگاه گواهی ديجيتالی در ايران📃پاورپوینت توابع📃پاورپوینت حولات جدید در حوزه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و معرفی مرکز و شبکه فناوری اقلیم سازمان مل📃پاورپوینت در مورد قهوه📃پاورپوینت در مورد گاوداری📃پاورپوینت در مورد گواهی فوت📃پاورپوینت دنباله فیبوناچی📃پاورپوینت سیستمهای فازی وکاربرد آن درپزشکی📃پاورپوینت فولاد پیشرفته📃پاورپوینت قانون اصلاح ماده (13)قانون مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :5

بخشی از متن مقاله

بلوغ جنسی

بلوغ مرحله ای از رشد انسان است که باعث گذار از کودکی و رسیدن به بزرگسالی می شود. فردی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته باشد بالغ نامیده می شود و از نظر جنسی، توانایی تولید مثل دارد. بلوغ بیشتر اشاره به تغییرات جسمانی جسمانی در بدن مرد و زن دارد. این دگرگونی با نام بلوغ جسمانی شناخته می شود. علاوه بر آن بلوغ روانی نیز اشاره به رشد روانی و شخصیتی فرد دارد. بلوغ جسمانی معمولا در دوران نوجوانی اتفاق می افتاد. بلوغ روانی دیرتر و پس از بلوغ جسمانی روی می دهد. بلوغ اجتماعی مرحله تکاملی بلوغ انسان است که موجب تعیین شخصیت اجتماعی فرد می شود.

بلوغ جسمانی

بلوغ جسمانی به مجموعه تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن انسان و سایر جانوران گفته می شود که بر اساس آنها، بیشتر بر اثر ترشح هورمونهای گوناگون، بدن کودک تبدیل به بدن بزرگسال می شود. بیشتر این تغییرات جنبه جنسی دارند و به غدد و اندامهای جنسی مرتبط می شوند. به همین علت بلوغ باعث ایجاد آمادگی، احساس نیاز و توانایی سکس و تولید مثل می شود. زمان، فرآیندها و نشانه های بلوغ در پسران و دختران متفاوت است. جهش بلوغ اصطلاحا به رشد جسمانی بسیار سریعی گفته می شود که معمولا در اوایل بلوغ رخ می دهد که در نهایت موجب افزایش قد، وزن و رشد عضلات بدن می شود .


بلوغ در پسران

بلوغ در پسران دیرتر از دختر دختران روی می دهد و معمولا سنین ده تا شانزده سالگی زمان بروز بلوغ جسمانی در پسران است. سرعت بلوغ نیز در پسران کمتر از دختران است و به همین دلیل دوران بلوغ و تکمیل نشانه های آن در پسران بیش از دختران طول می کشد [۲].

نشانه های بلوغ در پسران که معمولا از آنها با عنوان صفات ثانویه جنسی نیز نام برده می شود، عبارتند از:

رشد بیضه، ترشح هورمونهای جنسی و افزایش تولید اسپرم

رشد آلت تناسلی

رویش موی صورت (ریش و سبیل)

رویس موی زهار در پائین شکم و اطراف اندامهای جنسی

رویش مو در زیر بغل و سایر بخشهای بدن

تغییر در صدا و کلفت شدن یا مردانه شدن آن

رشد بدنی و تغییرات جسمانی.

بلوغ در دختران

نخستین نشانه شروع بلوغ در دختران، قاعدگی است که از نه تا هجده سالگی آغاز می شود. بطور متوسط دختران برای نخستین بار در سن سیزده سالگی دچار عادت ماهیانه یا قاعدگی می شوند [۳].

از نظر جسم، با رشد استخوانها و عضلات بدن بویژه استخوان لگن و نیز به دلیل رشد پستانها، جهش بلوغ در دختران به سرعت و در مدتی کوتاه قابل مشاهده است. افزایش قد معمولا تا هجده سالگی ادامه می یابد [۴].

*** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است